Early Years and Key Stage One Ceremony

 

Best Animation

EYFS - Whatever Next! by Reception Class by Loxdale Primary School

AND

Jack and The Beanstalk by Nursery Class Stowlawn Primary School 

KS1 - Great Fire of London by 2RD West Park Primary School 

 

Best computer game or program

KS1 - Welcome to Oak Meadow by Imogen and Kylan Oak Meadow Primary School

 

Best Publication

EYFS - The Very Busy Spider by Aariah and Roz Dunstall Hill Primary School 

KS1 - Jack and the Beanstalk by Mrs Cook’s English Group St Luke’s CE (Aided) Primary School  

 

Best Design

EYFS - Farm car by Riley St Stephen’s Primary School 

KS1 - House & Car by Yuvraj and Obed Spring Vale Primary School 

 

Best Audio and Music

EYFS - Bear Hunt by Bilston Nursery School  

KS1 - Bonfire night by Year 1 and 2 Parkfield Primary School

AND

Polar Bears Dancing by Ethan, Jessica, Aphea and Evie Oak Meadow Primary School 

 

Best Artwork

EYFS - Minibeast Garden by Annayah, Zunaira, Elham and Ibrahim Dunstall Hill Primary School 

KS1 - Stormy Sea by Galla Eastfield Primary School

AND

Self-portrait by Shea Palmers Cross Primary School

 

Most Innovative Practice

Early Years - Digital Art by Green Cluster Green Park School

AND

UV Experience by Caterpillar Class Broadmeadow Special School

Secondary - Highfields TV by Highfields School  

 

Best Short Film

EYFS - Snow White by Reception Class Berrybrook Primary School

AND

Our Magic Show by Reception Class JT Bilston CE Primary School

AND

Day in the life of Trinity CE Primary School by Theo Datheana and Kyrese Trinity CE Primary School

KS1 - WW2 Reports by Year 2 Wilkinson Primary School  

 

 

Key Stage 2,3,4,5 Ceremony

 

Best Animation

LkS2 - The Hare and The Tortoise by Year 3 St Luke’s CE (Aided) Primary School 

UKS2 - Super Mario by Danielle & Angel Wodensfield Primary School 

AND

Wizarding Duel by Michael and Ayaan Parkfield Primary School 

KS3 - E-Safety Assembly by Digital Ambassadors Westcroft School

 

Best computer game or program

KS2 - Sidescroller by Gursewak and Shadrach St Luke’s CE (Aided) Primary School 

KS3 - Kowalski Games by Cian, Emma and Joshua Wolverhampton Grammar School

               AND

Mirko’s World by Miroslav Penn Hall School

KS4 + 5  - Platformer by Callum West Midlands UTC 

 

Headstart

‘Mental Health’ by Aman from Khalsa Academy 

 

Best Publication

LKS2 -  Spectacular Stone Age Project by Sienna and Katie Oak Meadow Primary School  

UKS2 - Choose Your Own Adventure by Year 5 St Andrew’s CE Primary School 

AND

Year 6 Survival Guide by Year 6 St Stephen’s CE Primary School 

KS3,4 & 5 - The Music That Makes Us by Maxim Heath Park

 

Best Design

LKS2 - Beowulf Anglo Saxon Village by Maya and Oskar St Stephen’s CE Primary School  

UKS2 - Art Gallery by Poppy St Michael’s CE Primary School

AND      

Wonder World Minecraft Project by Long Knowle Primary School 

KS3 - Minecraft Project Collection by Jack, Mason and Zanis - Westcroft School

AND

Kowalski poster Collection by Erin, Jenny, Ria and Vishwas Wolverhampton Grammar school

KS4 & 5 - Building design by Jack West Midlands UTC

AND

Marketing Design by Natalie Heath Park

 

Best Music

KS2 - Me, Myself by Harkeerat Trinity CE Primary School

AND

Garageband creation by Karina and Charlie St Paul’s CE Aided Primary School

KS3, 4 & 5  - Insecure by Sacha Heath Park  

 

Best Audio

KS2 - Royal Wedding Radio by Myah, Lilly-May, Caitlin, Emily and Kai Berrybrook Primary School

AND

A night in the air raid shelter by Olivia and Emily Woodthorne Primary School 

 

Best Artwork

LKS2 - African Collage by Alexa West Park Primary School

AND

Photo Album by 3DR Bilston CE Primary School

UKS2 - You are my Sunshine… by Tyler and Libby Oak Meadow Primary School 

AND

Empty Stomach by Kain Trinity CE Primary School

KS3 - Jumanji by Alex St Matthias School

KS4 Art - Mad Hatter by Ella Willenhall E-ACT Academy  

KS4 Photography - Decay by Morgan West Midlands UTC 

KS5 - Labyrinth & Paradise By Chantel  Willenhall E-ACT Academy

 

Most Innovative Practice

Primary - ICT Embedded in to School Practice by St Stephen’s CE Primary School 

Secondary - Highfields TV by Highfields School  

 

Boomwriter Writing Bee Competition

Sophia - Warstones Primary School 

Lana - St Andrew's CE Primary School 

Madison – Warstones Primary School 

 

Best Short Film

KS2 - DHPS news by Year 6 Dunstall Hill Primary School 

AND

Blocked by Year 6 Warstones Primary School 

KS3 & 4 - It’s OK to be different by Tettenhall Wood School 

AND

Bringing colour to the world by Purple Cluster Green Park School

KS5 - Live Your Life to the Fullest by Jemma Highfields School